Najciekawszy zakątek Azji

Indie to najciekawszy zakątek Azji, gdzie spotkać możemy przeróżne obyczaje i tradycje, przeplatają się religie całego świata, a zaraz obok skrajnej biedy możemy spotkać niewyobrażalne bogactwa. Jest to bez wątpienia kraj kontrastów, który warto odwiedzić.

Jednak najpierw poznajmy parę faktów na temat tego niezwykłego miejsca. Indie znajdują się między Morzem Arabskim, a Oceanem Indyjskim, południowej części kontynentu. Wzdłuż północnej granicy kraju rozciągają się najwyższe góry świata – Himalaje, a tuż za nimi znajdują się Nepal i Chiny oraz na północnym wschodzie Bhutan, Myanmar i Bangladesz. Najważniejszym źródłem utrzymania gospodarki Indii jest rolnictwo. Ponad pół miliona indyjskich wiosek zamieszkuje prawie 3/4 ludności kraju. Mieszkańcy osiedlili się w niewielkich wsiach, gdzie zajmują się uprawą ryżu, pszenicy, herbaty oraz bawełny. Aż połowa mieszkańców zdatnych do pracy zajmuje się rolnictwem, co łącznie generuje 25% dochodu narodowego.

Jednak nie dla wszystkich Indie stanowią atrakcję turystyczną. Malownicze krajobrazy, rajskie plaże oraz kusząca egzotyka konfrontuje się z przenikliwą biedą, którą widać na ulicach miast. Są tu jednak miejsca, które obowiązkowo trzeba odwiedzić. Najważniejszym z nich jest mauzoleum Tadź Mahal wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, ku czci przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Zabytek ten często bywa nazywany świątynią miłości. Dzisiaj świątynia sprawuje funkcję głównie turystyczną i każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Ważnym punktem zwiedzania Indii jest również Złota Świątynia, która stanowi główne miejsce kultu i sanktuarium wyznawców sikhizmu w Indiach. Do budowy tej świątyni użyto ogromne ilości marmuru, miedzi oraz złota. Świątynia posiada ogromną, złotą kopułę, która jest wizytówką tego zabytku. Złota Świątynia znajduje się na niedużej wysepce, pośrodku zbiornika wodnego – zwanego amrit-sar, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Nektarowe Jezioro.

Niewątpliwie Indie to miejsce, które powinno znaleźć się na liście każdego podróżnika jako pozycja obowiązkowa.
Jest to niezwykle malowniczy kraj, a wspomnienia które przywieziemy ze sobą zapamiętamy do końca życia.