Fakty o Indiach

Indie to jeden z największych i najbardziej barwnych państw Azji. Przeplatają się tam różnorodne obyczaje, religie, panuje skrajna bieda, a także bogactwo i przepych. Jest to bez wątpienia kraj kontrastów, który warto odwiedzić.

Na początek jednak przybliżmy kilka faktów o Indiach. Jest to kraj położony w Azji południowej między Morzem Arabskim, a Oceanem Indyjskim. Półwysep na którym znajduje się ten kraj nazywany jest półwyspem Indyjskim. Wzdłuż północnej granicy kraju rozciągają się najwyższe góry świata – Himalaje, a tuż za nimi znajdują się Nepal i Chiny oraz na północnym wschodzie Bhutan, Myanmar i Bangladesz.

Głównym ośrodkiem gospodarczym Indii jest rolnictwo. Kan-Therm Warszawa Ponad 500 tysięcy indyjskich wiosek zamieszkuje niemal 3/4 ludności kraju. Mieszkają w niewielkich wsiach, a tam uprawiają ryż, pszenicę, herbatę, bawełnę i jutę. Rolnictwo daje w Indiach zatrudnienie połowie osób pracujących, a w podsumowaniu wytwarza 1/4 dochodu narodowego.

Indie nie dla wszystkich stanowią atrakcję turystyczną. Piękne krajobrazy, wysokie szlaki górskie, dostęp do morza, przeplatają się tutaj ze skrajnym ubóstwem i przeludnieniem. Są jednak miejsca, które obowiązkowo warto zobaczyć. Jednym z nich jest słynne mauzoleum Tadź Mahal wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Obiekt ten bywa także nazywany świątynią miłości. Obecnie świątynia sprawuje funkcję głównie turystyczną i każdego roku przyciąga w swoje mury rzesze osób z całego świata. Do Tadź Mahal wchodzi się przez monumentalną bramą, która również zachwyca swoim wdziękiem i wyniosłością, a także barwną, rozmaitą kolorystyką.

Warta uwagi jest również Złota Świątynia, która stanowi główne miejsce kultu i sanktuarium wyznawców sikhizmu w Indiach. Do jej stworzenia użyto marmuru i miedzi oraz złoto. Świątynia posiada ogromną, złotą kopułę, stanowiącą charakterystyczny element budowli. Złota Świątynia mieści się na niewielkiej wysepce, pośrodku zbiornika wodnego – zwanego amrit-sar (Nektarowe jezioro), połączona jest ona z lądem za pomocą marmurowej grobli.

Zachwalany przez wielu turystów zabytek to także słynny kompleks budowli obronnych położony nieopodal radżpuckiej stolicy miasta Amber. Wykonany został z czerwonego piaskowca i marmuru, a położony został malowniczo nad jeziorem Maota. Do wejścia pałacu dotrzeć można na grzbiecie słonia, co stanowi dodatkową atrakcję turystyczną. Sam pałac jest doskonale zachowany i położony jest na czterech poziomach, a każdy z nich posiada własny dziedziniec. Dla wielu osób to prawdziwe cudo architektoniczne. Imponuje swoim wyglądem nie tylko na zewnątrz, ale także w środku. Całość bogato zdobiona licznymi mozaikami i rzeźbami, a wszystko okraszone przepięknymi widokami na miasto, sąsiedni fort oraz tutejszy, słynny “mur chiński”, który niegdyś fortyfikował okolicę.

Są to z pewnością miejsca, który każdy turysta, będący w Indiach powinien zobaczyć. Jest to jednak tak duży kraj, że nie sposób zwiedzić go wzdłuż i wszerz, a wybierając się na urlop w ten region warto zaplanować go nawet na kilkanaście dni.